dzień kobiet/ kvinnodagen a równouprawnienie

Dzień Kobiet w Ambasadzie Szwecji Dzień Kobiet w Ambasadzie Szwecji

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony również w Szwecji, ale czy tak samo jak w Polsce?

Dzień Kobiet w Polsce. Goździk, rajstopy, czekoladki, tulipany, kino, teatr, ewentualnie kolacja i wino. W każdym razie jedna z kilku w roku okazji do podkreślenia kobiecości. Nawet życzenia przez telefon się odbiera z okazji tego święta... 
Zapytałam dziś rano mojego szwedzkiego przyjaciela, czy dostanę dziś kwiaty. Wiecie co odpowiedział? Przecież jesteś feministką?
Feminizm to dla Szweda nie tylko rzucanie stanikiem. To dla niego przede wszystkim posiadanie przez kobietę własnego zdania. To przede wszystkim wolność i korzystanie z niej. To jest feminizm. Coś co jest na porządku dziennym. Coś co sprawia, że nie trzeba, a nawet nie należy podkreślać płci. Jesteśmy równi. Jesteśmy partnerami! 
I wiecie jaka naszła mnie refleksja? hmm... czy to nie jest tak, że wygodne dla nas równouprawnienie jest tylko wtedy gdy jest nam na rękę: gdy to facet pierze, sprząta, idzie po zakupy i gotuje nam kolację, podczas, gdy my leżymy na kanapie? Chyba coś w tym jest.
Pamiętam jak reagowałam, gdy pojechałam pierwszy raz do Szwecji i gdy podjechał tramwaj, facet ładował się do niego przede mną. I siadał. I siedział. A ja stałam. I gdy nie otwiera przede mną drzwi do klatki, gdy wchodzimy do domu. Wchodzi pierwszy i pierwszy wychodzi. Czasami, gdy przypomni sobie,że jestem Polką, z ironicznym uśmiechem przytrzyma i powie: Pani...
I zdałam sobie sprawę, że są różnice w mentalności, których nie zdołamy pokonać. Szwed nie będzie podkreślał kobiecości. Szwed nie będzie zasypywał kwiatami. Szwed nie ma tego w zwyczaju. Szwed będzie szanował kobietę podobnie jak szanuje każdą inną osobę.
Dziś Dzień Kobiet spędziłam w Ambasadzie Szwecji. Poszłam tam z kolegą. I wiecie co? W ramach równouprawnienia to mężczyźni otrzymywali dziś kwiatki. Czy kobiety czuły się dziwnie? Myślę, że niejedna tak, jednak jestem przekonana, że na Szwedkach nie zrobiło to absolutnie wrażenia. Bo polska mentalność zakazuje dawać mężczyźnie kwiatów przez kobietę? Bo to niemęskie? Dlaczego kwiaty zarezerwowane są dla kobiet? Ja też chętnie z okazji imienin zamiast kwiatków dostałabym butelkę dobrej whisky... bo dlaczego nie?
Dyskusja w Ambasadzie dotyczyła głównie równouprawnienia. Szwecja bowiem jest krajem, który uznawany jest pod tym względem za idealny, zajmuje czołowe miejsca w badaniach równości płci. Dzieci od przedszkola uczone są zachowań równościowych. W przedszkolach są specjalne kursy "genderowe" dla rodziców. Organizacje feministyczne uświadamiają rodziców na jakie mechaniczne zachowania wśród dzieci powinnni być czuli. Z jakimi walczyć a na jakie kłaść nacisk.

Było wielu gości, jednak ja wspomnę o jednej Pani, która, jak sama podkreśla, walczy z kilkoma stereotypami na raz: 
- tylko mężczyzna może być dj'em
- tylko młody może być dj'em 
- starzy ludzie siedzą w domu wyglądając przez okno, wyprowadzając psy, chodząc do kościoła,bawiąc wnuki nie mają swojego życia
- grać można tylko w nocy.
Nic z tych rzeczy. DJ WIKA pokazała dziś w Ambasadzie, że można mieć 74 lata i być pełnym werwy i mieć "jaja". Zagrała tak, że nawet szwedzki Pan Ambasador wyszedł ze "szwedzkiego" stereotypu sztywniaka. 

Oczywiście  był czas na fikę - dziś z kanelbulle. To była istotnie polsko-szwedzka fika.
Więcej w tej kategorii: Laleh »

Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie.

Popularne

  • 1
  • 2
  • 3
Poprzedni Następny
EMIGRACJI CIĄG DALSZY

EMIGRACJI CIĄG DALSZY

Temat powraca jak bumerang wraz z dzisiejszą Rzeczpospolitą, która już a okładce powala nas liczbami

24-09-2014 Wyświetleń:48596 Blog

Czytaj więcej
3,2,1... start! to już za 3 dni

3,2,1... start! to już za 3 dni

Już za chwileczkę, już za momencik. Pogoda sprzyja więc, mam nadzieję, do zobaczenia w Darłowie? 

18-07-2014 Wyświetleń:13519 Blog

Czytaj więcej
Szwecja mówi nam precz?

Szwecja mówi nam precz?

I proszę. Nie da się inaczej. Pozostajemy w temacie emigracji i wyborów. Dziś, 2 dni po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych w Szwecji, większość przeciera oczy ze zdumienia. Oto, uważana za humanitarną...

16-09-2014 Wyświetleń:10824 Blog

Czytaj więcej
Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Pojutrze Szwedzi ochodzić będą Midsommar. Święto właściwie, mam wrażenie, najważniejsze. Dlaczego? 

18-06-2014 Wyświetleń:9687 Blog

Czytaj więcej
pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Valborgsmässoafton

pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Va…

W noc z 30 kwietnia na 1 maja w Szwecji rozpalane są ogniska. Ogień skierowany jest ku niebu.

30-04-2014 Wyświetleń:9397 Blog

Czytaj więcej
komunikacja w Goeteborgu

komunikacja w Goeteborgu

Gdy wylądujecie szczęśliwie na lotnisku w Goeteborgu i wyjdziecie na zewnątrz, zobaczycie zapewne autobus pomalowany w ładną tęczę. To Wasz pierwszy cel podróży. 

11-07-2013 Wyświetleń:8473 Blog

Czytaj więcej
Oto on: Kapitan Józef Solski

Oto on: Kapitan Józef Solski

Czy wspominałam już, że marzenia się spełniają? Oto dowód. Przeczytajcie o moim spotkaniu z kapitanem Solskim, o którym pisałam czas jakiś temu tu.

19-06-2014 Wyświetleń:8254 Blog

Czytaj więcej

O MNIE

Z czym kojarzy Ci się Skandynawia? IKEA? Zimny klimat, zimni ludzie? VOLVO? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych północnych sąsiadach?   Chcę pokazać Wam Szwecję, ale nie taką z przewodników -  widzianą oczami...

20-02-2014 Wyświetleń:8156 Uncategorized

Czytaj więcej
Påsk a polska hipokryzja

Påsk a polska hipokryzja

Szwecja jest w 65% krajem ateistycznym, Polska natomiast w 87% krajem katolickim.

16-04-2014 Wyświetleń:7709 Blog

Czytaj więcej
Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka. Powieść 1.

Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka…

Twarda oprawa i twardy język. Twarde życie. Skandynawskie, chciałoby się powiedzieć. "Min Kamp" to po norwesku " Moja walka" - to walka autora. Z życiem. 

04-06-2014 Wyświetleń:7080 Blog

Czytaj więcej
Szwedzka motoryzacja już tylko na papierze

Szwedzka motoryzacja już tylko na papier…

Szwedzkich marek nikomu nie trzeba przedstawiać. Ubieramy się przecież w Zarze i H&M, mieszkania urządzamy w marketach IKEA, Jula czy sklepach DUKA, pijemy wódkę Absolut, a gdy musimy zrobić porządek...

09-09-2014 Wyświetleń:6803 Blog

Czytaj więcej
25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

Szwedzi uwielbiają słodycze. To już wiemy. Odnajdują każdą sposobność na podarowanie sobie przyjemności i dorobienie do tego odpowiedniej tradycyjnej teorii. Za to ich kochamy, nieprawdaż?

25-03-2015 Wyświetleń:6600 Blog

Czytaj więcej