polsko-szwedzki feminizm

Kto powiedział, że musimy być równi? 
Czy feminizm ma wymiar ponadkulturowy? To prowokacyjne pytanie a narodziło się wraz z poranną lekturą artykułu w portalu Na Temat: http://krystynajanda.natemat.pl/96829,wychowalismy-takie-pokolenie-mezczyzn. Polecam Wam przeczytanie tekstu Krystyny Jandy zanim będziecie kontynuować lekturę mojego wpisu.

Miałam kiedyś dyskusję ze znajomym Szwedem o równouprawnieniu. Oni mają absolutnie fioła na punkcie feminizmu. I tu nie chodzi tylko o urlop ojcowski, który jest czymś absolutnie naturalnym. Standardem jest w Szwecji widok spacerujących grupowo tatusiów wraz z pociechami. Nie dziwi też nikogo fakt, że mężczyzna nie puszcza kobiety pierwszej w drzwiach, ani jej drzwi nie otwiera. Gdy podjeżdża środek komunikacji miejskiej wsiada się spontanicznie bez względu na płeć. Nie jest też niczym dziwnym to, że w szwedzkim tramwaju kobiety stoją a mężczyźni siedzą. Podobnie jest z dziećmi. Dzieci są świętością, więc dziecko siedzi a nad nim stoi kobieta, mężczyzna i osoby starsze. To moim zdaniem jest już nadużycie, ale czy u nas nie ma podobnego trendu?
Czasami rzecz dotyczy również psów (widzicie to na zdjęciu, które ilustruje ten artykuł) O tej porze tramwaj był pusty więc harciki mogły swobodnie zajmować miejsca ludzi, jednak co byłoby gdyby to miało miejsce w godzinach szczytu? Czy uprzejmi i tolerancyjni dla inności Szwedzi powiedzieliby Pani, aby zdjęła pieski z siedzenia? To już oczywiście ironia z mojej strony, mam nadzieję, że mi ją wybaczycie. 
Ale wracając do wątku komunikacyjno-feministycznego, mam wrażenie, że jedno nas różni:kultura osobista. Mężczyźni w Szwecji nie mają i nie widzą potrzeby usługiwania kobietom, a te z kolei są tak wyzwolone, że otwarcie im drzwi mogłyby odebrać jako im ujmujące. Jednak poproszeni o pomoc niezależnie od płci, z uśmiechem jej udzielą. Nie ma innej opcji. Nie widziałam nigdy pani lub pana szarpiącego się z wózkiem w sytuacji jakiejkolwiek niedogodności. I nie jest tak,że tych niedogodności nie ma. One są, ale ludzie są dla siebie grzeczni i uczynni niezależnie od płci i wieku. 
To o czym pisze Krystyna Janda jest dla mnie przerażające, jednak jeszcze bardziej przerażające są komentarze. I wiecie co? Ulice Goeteborga zalewa testosteron. Wikingowie z brodami i kolczatkami mają go sporo i dlatego nawet jak stoją w kuchni gotując lub idą z rozdartym dzieciakiem, nie muszą walczyć o męskość. Ich męskość jest w nich. 

3 komentarzy

 • LajkiLuk
  LajkiLuk niedziela, 13, kwiecień 2014 20:35 Link do komentarza Raportuj

  O właśnie, w kwestii męskości - to prawda. Albo ją się ma albo nie. Podobnie jest zresztą z kobiecością Jeśli ktoś ma potrzebę udowadniania swojej "ości" co chwila, to polecam autorefleksję. Tego również Szwedom zazdroszczę!

 • basia
  basia sobota, 30, maj 2015 15:41 Link do komentarza Raportuj

  rozumiem szwedzkie podejście do feminizmu i ogólnie równouprawnienia, ale jak jest z ustępowaniem miejsca osobom starszym? Czy tak jak w Polsce należy to robić i nie byłoby to uważane za dziwne, czy zostałoby uznane jako afront?

 • PolskaFika
  PolskaFika poniedziałek, 01, czerwiec 2015 19:41 Link do komentarza Raportuj

  To oczywiście zależy od indywidualnego człowieka jednak nie ma uniwersalnych wytycznych. Często niestety bywa tak,że starsza osoba stoi nad nastolatkiem i ten sobie nic z tego nie robi. W Polsce jest tak samo pomimo wpajanego szacunku dla starszych jako jednej z norm zachowań społecznych.

Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie.

Popularne

 • 1
 • 2
 • 3
Poprzedni Następny
EMIGRACJI CIĄG DALSZY

EMIGRACJI CIĄG DALSZY

Temat powraca jak bumerang wraz z dzisiejszą Rzeczpospolitą, która już a okładce powala nas liczbami

24-09-2014 Wyświetleń:48596 Blog

Czytaj więcej
3,2,1... start! to już za 3 dni

3,2,1... start! to już za 3 dni

Już za chwileczkę, już za momencik. Pogoda sprzyja więc, mam nadzieję, do zobaczenia w Darłowie? 

18-07-2014 Wyświetleń:13519 Blog

Czytaj więcej
Szwecja mówi nam precz?

Szwecja mówi nam precz?

I proszę. Nie da się inaczej. Pozostajemy w temacie emigracji i wyborów. Dziś, 2 dni po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych w Szwecji, większość przeciera oczy ze zdumienia. Oto, uważana za humanitarną...

16-09-2014 Wyświetleń:10824 Blog

Czytaj więcej
Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Pojutrze Szwedzi ochodzić będą Midsommar. Święto właściwie, mam wrażenie, najważniejsze. Dlaczego? 

18-06-2014 Wyświetleń:9687 Blog

Czytaj więcej
pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Valborgsmässoafton

pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Va…

W noc z 30 kwietnia na 1 maja w Szwecji rozpalane są ogniska. Ogień skierowany jest ku niebu.

30-04-2014 Wyświetleń:9397 Blog

Czytaj więcej
komunikacja w Goeteborgu

komunikacja w Goeteborgu

Gdy wylądujecie szczęśliwie na lotnisku w Goeteborgu i wyjdziecie na zewnątrz, zobaczycie zapewne autobus pomalowany w ładną tęczę. To Wasz pierwszy cel podróży. 

11-07-2013 Wyświetleń:8474 Blog

Czytaj więcej
Oto on: Kapitan Józef Solski

Oto on: Kapitan Józef Solski

Czy wspominałam już, że marzenia się spełniają? Oto dowód. Przeczytajcie o moim spotkaniu z kapitanem Solskim, o którym pisałam czas jakiś temu tu.

19-06-2014 Wyświetleń:8254 Blog

Czytaj więcej

O MNIE

Z czym kojarzy Ci się Skandynawia? IKEA? Zimny klimat, zimni ludzie? VOLVO? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych północnych sąsiadach?   Chcę pokazać Wam Szwecję, ale nie taką z przewodników -  widzianą oczami...

20-02-2014 Wyświetleń:8156 Uncategorized

Czytaj więcej
Påsk a polska hipokryzja

Påsk a polska hipokryzja

Szwecja jest w 65% krajem ateistycznym, Polska natomiast w 87% krajem katolickim.

16-04-2014 Wyświetleń:7709 Blog

Czytaj więcej
Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka. Powieść 1.

Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka…

Twarda oprawa i twardy język. Twarde życie. Skandynawskie, chciałoby się powiedzieć. "Min Kamp" to po norwesku " Moja walka" - to walka autora. Z życiem. 

04-06-2014 Wyświetleń:7080 Blog

Czytaj więcej
Szwedzka motoryzacja już tylko na papierze

Szwedzka motoryzacja już tylko na papier…

Szwedzkich marek nikomu nie trzeba przedstawiać. Ubieramy się przecież w Zarze i H&M, mieszkania urządzamy w marketach IKEA, Jula czy sklepach DUKA, pijemy wódkę Absolut, a gdy musimy zrobić porządek...

09-09-2014 Wyświetleń:6803 Blog

Czytaj więcej
25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

Szwedzi uwielbiają słodycze. To już wiemy. Odnajdują każdą sposobność na podarowanie sobie przyjemności i dorobienie do tego odpowiedniej tradycyjnej teorii. Za to ich kochamy, nieprawdaż?

25-03-2015 Wyświetleń:6600 Blog

Czytaj więcej