pograjmy w Komma Lika

kommalika.se kommalika.se
Przygotowania przedświąteczne idą pełną parą.
Na ulicach roi się od samochodów wypełnionych „jajkami”. Polskie kobiety prosto po pracy gnają do sklepu aby później
z rękami pełnymi toreb, szorując po ziemi nosem, dotrzeć do domu z ostatnimi baziami. Gdy już dotrą do domu czas na czterokrotne mielenie pasztetu, krojenie sałatki, pieczenie sernika i dekorowanie upieczonego mazurka.
 
Dziś Wielki Piątek, czas na refleksję… o tym po co jutro z rana jeszcze zdążymy wyskoczyć do sklepu: pieczywo, aby było świeże, może ostatnie owoce na stół, aby ładnie wyglądał.
Do Kościoła z koszyczkiem idzie się, gdy wszystko jest już gotowe. Najlepiej rano, bo kawałek wędliny można zjeść dopiero po święceniu pokarmów. Pamiętam z czasów dzieciństwa, gdy Wielka Sobota była już dniem świątecznym. Po prostu rano wstawało się i na czczo szło z koszyczkiem po to, aby później zjeść pierwsze w te święta, uroczyste śniadanie. Najlepiej smakowała podsuszona kiełbasa z koszyczka.
 
Dziś także ostatnie przygotowania: mycie okien, trzepanie dywanów oraz mycie samochodów. To męskie zajęcia. Podczas, gdy żony/partnerki/mamy spędzają noce w kuchni a dnie w pracy, mężowie/partnerzy/ojcowie przechadzają się do knajpek z kumplami na przysłowiowe „jajeczko”.
Na marginesie: nie zapomnę wzroku mężczyzn, gdy w zeszłym roku wraz z koleżankami poszłyśmy w Wielki Piątek na zakrapiane jajeczko do jednej z knajp w Warszawie. Byli zachwyceni, bo byłyśmy jedynym stolikiem kobiet tego dnia oraz piłyśmy wódkę!
 
Rok temu w Szwecji Maria Loohufvud wpadła na pomysł stworzenia gry rodzinnej. Komma Lika (Stańmy się równi, Zagrajmy w równość) składa się z grup kilku kolorów magnesów. „Klocki” mają różną wielkość i różną ilość punktów.
W zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym, wybiera się opcję gry z określoną liczbą kolorów: związki bezdzietne: 2, rodzina z dwójką dzieci: 4 kolory. Gra się w określonym bloku czasowym np. 2 tygodniowm. Magnesy są różnie punktowane. Gdy  osoba wykona jakiś obowiązek domowy, zgodnie z jego wagą w gospodarstwie domowym, przypina na lodówkę magnes określonego, przypisanego do niego koloru. Na lodówce powstają dowolne figury skonstruowane przez członków  rodziny.
W kontekście przygotowań przedświątecznych w Polsce pomyślałam o Komma Lika. Zastanawiałam się ile kolorów miałaby polska figura w okresie przedświątecznym? (Zaznaczę, że wyrzucanie śmieci jest punktowane najniżej)
Czy gra taka doprowadziłaby wreszcie niektóre polskie rodziny do większego partnerstwa? A może przynajmniej spowodowałaby refleksję, a może dyskusję w związku?

Nie myślcie, że Szwedzi są idealni i powstają na lodówkach idealne w proporcji kolorystycznej malowane ptaki. Oni też potrzebują jeszcze chwile popracować, szczególnie nad wyrobieniem poczucia obowiązku u dzieci, które w szwedzkim domu są chowane czasami zbyt bezstresowo.
 
 
 
 
Więcej w tej kategorii: « lax znaczy łosoś Påsk w liczbach »

Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie.

Popularne

  • 1
  • 2
  • 3
Poprzedni Następny
EMIGRACJI CIĄG DALSZY

EMIGRACJI CIĄG DALSZY

Temat powraca jak bumerang wraz z dzisiejszą Rzeczpospolitą, która już a okładce powala nas liczbami

24-09-2014 Wyświetleń:48596 Blog

Czytaj więcej
3,2,1... start! to już za 3 dni

3,2,1... start! to już za 3 dni

Już za chwileczkę, już za momencik. Pogoda sprzyja więc, mam nadzieję, do zobaczenia w Darłowie? 

18-07-2014 Wyświetleń:13519 Blog

Czytaj więcej
Szwecja mówi nam precz?

Szwecja mówi nam precz?

I proszę. Nie da się inaczej. Pozostajemy w temacie emigracji i wyborów. Dziś, 2 dni po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych w Szwecji, większość przeciera oczy ze zdumienia. Oto, uważana za humanitarną...

16-09-2014 Wyświetleń:10824 Blog

Czytaj więcej
Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Pojutrze Szwedzi ochodzić będą Midsommar. Święto właściwie, mam wrażenie, najważniejsze. Dlaczego? 

18-06-2014 Wyświetleń:9687 Blog

Czytaj więcej
pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Valborgsmässoafton

pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Va…

W noc z 30 kwietnia na 1 maja w Szwecji rozpalane są ogniska. Ogień skierowany jest ku niebu.

30-04-2014 Wyświetleń:9397 Blog

Czytaj więcej
komunikacja w Goeteborgu

komunikacja w Goeteborgu

Gdy wylądujecie szczęśliwie na lotnisku w Goeteborgu i wyjdziecie na zewnątrz, zobaczycie zapewne autobus pomalowany w ładną tęczę. To Wasz pierwszy cel podróży. 

11-07-2013 Wyświetleń:8473 Blog

Czytaj więcej
Oto on: Kapitan Józef Solski

Oto on: Kapitan Józef Solski

Czy wspominałam już, że marzenia się spełniają? Oto dowód. Przeczytajcie o moim spotkaniu z kapitanem Solskim, o którym pisałam czas jakiś temu tu.

19-06-2014 Wyświetleń:8254 Blog

Czytaj więcej

O MNIE

Z czym kojarzy Ci się Skandynawia? IKEA? Zimny klimat, zimni ludzie? VOLVO? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych północnych sąsiadach?   Chcę pokazać Wam Szwecję, ale nie taką z przewodników -  widzianą oczami...

20-02-2014 Wyświetleń:8156 Uncategorized

Czytaj więcej
Påsk a polska hipokryzja

Påsk a polska hipokryzja

Szwecja jest w 65% krajem ateistycznym, Polska natomiast w 87% krajem katolickim.

16-04-2014 Wyświetleń:7709 Blog

Czytaj więcej
Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka. Powieść 1.

Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka…

Twarda oprawa i twardy język. Twarde życie. Skandynawskie, chciałoby się powiedzieć. "Min Kamp" to po norwesku " Moja walka" - to walka autora. Z życiem. 

04-06-2014 Wyświetleń:7080 Blog

Czytaj więcej
Szwedzka motoryzacja już tylko na papierze

Szwedzka motoryzacja już tylko na papier…

Szwedzkich marek nikomu nie trzeba przedstawiać. Ubieramy się przecież w Zarze i H&M, mieszkania urządzamy w marketach IKEA, Jula czy sklepach DUKA, pijemy wódkę Absolut, a gdy musimy zrobić porządek...

09-09-2014 Wyświetleń:6803 Blog

Czytaj więcej
25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

Szwedzi uwielbiają słodycze. To już wiemy. Odnajdują każdą sposobność na podarowanie sobie przyjemności i dorobienie do tego odpowiedniej tradycyjnej teorii. Za to ich kochamy, nieprawdaż?

25-03-2015 Wyświetleń:6600 Blog

Czytaj więcej