czas na starość

helpage.org helpage.org

Help Age International twierdzi, że godnie można zestarzeć się tylko w Szwecji. Zaraz po niej jest Norwegia i Niemcy. Które miejsce w rankingu zajmuje Polska?
62.

Czy rzeczywiście emeryt szwedzki nie liczy każdej korony?
Czy wierzyć takim rankingom?
Czy generalnie w rankingach tych chodzi tylko o pieniądze?
Czy jest w owym rankingu również miejsce na emocje staruszka?

Pracowałam kiedyś w jednym z czołowych hoteli w Warszawie. Nie było stać przeciętnego Europejczyka na dobę w tym miejscu. Przeciętnego, pracującego – nie, ale emeryta niemieckiego i amerykańskiego – tak. Pamiętam jak podjeżdżały całe autokary z wycieczkami z lotniska lub wprost zza zachodniej granicy. Nazywaliśmy ich pieszczotliwie „tektury” (od nazwy organizatora). Gdy autokary stawały, wiadomo było, że za chwilę wysiądą z nich uśmiechnięci staruszkowie w markowych sportowych kurtkach w kolorach różnych.
Kolejnego dnia od rana wyruszali w podróż po Warszawie. Później była całodzienna wycieczka do Żelazowej Woli. Byli zmęczeni, ale uśmiechnięci.
Takich wycieczek w roku było wiele. Szwedów nigdy nie spotkałam w tym hotelu, jednak myślę, że wynika to tylko i wyłącznie z braku zainteresowania tą destynacją. A szkoda.
Nie wiem też ile kosztowała taka wycieczka, nie wiem ile takich wycieczek mieli emeryci w roku na koncie, ale jedno wiem: polskiego emeryta nie stać na takie fanaberie. Z drugiej strony myślę sobie: ma pieniądze na zagraniczne pielgrzymki (w tym nieodległe oferty z zeszłego tygodnia na uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II) wysokości 3300 PLN?
Zgadzam się. Szwedzki lub niemiecki staruszek ma więcej perspektyw na podróże, może mieć drugą młodość zwiedzając świat. Jednak czy jest szczęśliwy? Czy więzi rodzinne są tak mocno zakorzenione jak w Polsce? Czy nie jest to forma ucieczki od samotności?
Szwedzi mówią, że to normalne, że w pewnym momencie odchodzi się z domu tak samo jak normalną koleją rzeczy jest oddanie rodzica/dziadka do domu opieki. Każdy bowiem ma swoje „zadanie społeczne do spełnienia” i nikogo nie razi takie zachowanie. Jest to po prosu kolejny etap w życiu. Oczywiście nie jest takie zachowanie powszechne i nadal pozostaje kwestią indywidualnych wyborów, jednak te nie są społecznie ganione.
W Polsce powierzenie „zdrowej”, ale w podeszłym wieku osoby opiece obcych ludzi rozpatrywane jest niemal w kategorii przestępstwa. Może po prostu różnią się te domy standardem? Ciężko mi to ocenić, bo jedyny jaki widziałam to ten położony na wyspie w pięknym portowym otoczeniu. Oto on (i jego otoczenie):Uważam, że prawda leży po środku, a rozwiązania są zwykle indywidualne. Nie widzę jednak nic złego w tym, aby dzieci i wnuki pochłonięte pracą zapewniły rodzicom warunki „kolonijne”: opierunek, wyżywienie, całodobową opiekę i zajęcia w grupach: wspólne spacery, gimnastykę, gry zespołowe, kino, teatr. Inną rzeczą jest oczywiście kwestia więzi i zachowania ich w kontakcie z babcią. Oddanie osoby starszej nie może skutkować jej zapomnieniem. To nie jest przecież „wymiecienie” jej z naszego życia. 
Czy jest to wielką krzywdą jeśli osoba czuje się zadbana, zaopiekowana i nadal ma bliską więź z rodziną? Jaką różnicą jest odwiedzać ją raz w tygodniu w momencie, gdy jest sama jak palec w mieszkaniu a odwiedzać raz w tygodniu, gdy czas w tygodniu spędza  z „rówieśnikami”?
 
Oczywiście podobnie jak w Polsce, w Szwecji słyszy się o przemocy wobec osób starszych, jednak moim zdaniem nie jest to o tyle błąd systemowy, jak kwestia człowieka, który może zrobić krzywdę niezależnie przecież od zasobności portfela i systemu.
Szwedzki, niemiecki, amerykański staruszek ubiera się kolorowo. Dlaczego na polskiej ulicy nie widać kolorowych emerytów? Królują szarości, czernie, fanaberią jest granat. Czy to, w co się ubieramy nie ma wpływu na naszą psychikę i postrzeganie przez społeczeństwo?
Polski staruszek chce zniknąć: czuje się niepotrzebny i niewidoczny w społeczeństwie, które gna do przodu w zastraszającym tempie. On nie nadąża.

 

Zróbcie doświadczenie. Ubierzcie mamę/babcie/prababcie w różową kurtkę, weźcie ją na lody i zobaczcie jak pojawia się uśmiech na jej twarzy.

Widzicie różnicę?

Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie.

Popularne

  • 1
  • 2
  • 3
Poprzedni Następny
EMIGRACJI CIĄG DALSZY

EMIGRACJI CIĄG DALSZY

Temat powraca jak bumerang wraz z dzisiejszą Rzeczpospolitą, która już a okładce powala nas liczbami

24-09-2014 Wyświetleń:48596 Blog

Czytaj więcej
3,2,1... start! to już za 3 dni

3,2,1... start! to już za 3 dni

Już za chwileczkę, już za momencik. Pogoda sprzyja więc, mam nadzieję, do zobaczenia w Darłowie? 

18-07-2014 Wyświetleń:13519 Blog

Czytaj więcej
Szwecja mówi nam precz?

Szwecja mówi nam precz?

I proszę. Nie da się inaczej. Pozostajemy w temacie emigracji i wyborów. Dziś, 2 dni po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych w Szwecji, większość przeciera oczy ze zdumienia. Oto, uważana za humanitarną...

16-09-2014 Wyświetleń:10824 Blog

Czytaj więcej
Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Pojutrze Szwedzi ochodzić będą Midsommar. Święto właściwie, mam wrażenie, najważniejsze. Dlaczego? 

18-06-2014 Wyświetleń:9687 Blog

Czytaj więcej
pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Valborgsmässoafton

pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Va…

W noc z 30 kwietnia na 1 maja w Szwecji rozpalane są ogniska. Ogień skierowany jest ku niebu.

30-04-2014 Wyświetleń:9397 Blog

Czytaj więcej
komunikacja w Goeteborgu

komunikacja w Goeteborgu

Gdy wylądujecie szczęśliwie na lotnisku w Goeteborgu i wyjdziecie na zewnątrz, zobaczycie zapewne autobus pomalowany w ładną tęczę. To Wasz pierwszy cel podróży. 

11-07-2013 Wyświetleń:8473 Blog

Czytaj więcej
Oto on: Kapitan Józef Solski

Oto on: Kapitan Józef Solski

Czy wspominałam już, że marzenia się spełniają? Oto dowód. Przeczytajcie o moim spotkaniu z kapitanem Solskim, o którym pisałam czas jakiś temu tu.

19-06-2014 Wyświetleń:8254 Blog

Czytaj więcej

O MNIE

Z czym kojarzy Ci się Skandynawia? IKEA? Zimny klimat, zimni ludzie? VOLVO? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych północnych sąsiadach?   Chcę pokazać Wam Szwecję, ale nie taką z przewodników -  widzianą oczami...

20-02-2014 Wyświetleń:8156 Uncategorized

Czytaj więcej
Påsk a polska hipokryzja

Påsk a polska hipokryzja

Szwecja jest w 65% krajem ateistycznym, Polska natomiast w 87% krajem katolickim.

16-04-2014 Wyświetleń:7709 Blog

Czytaj więcej
Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka. Powieść 1.

Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka…

Twarda oprawa i twardy język. Twarde życie. Skandynawskie, chciałoby się powiedzieć. "Min Kamp" to po norwesku " Moja walka" - to walka autora. Z życiem. 

04-06-2014 Wyświetleń:7080 Blog

Czytaj więcej
Szwedzka motoryzacja już tylko na papierze

Szwedzka motoryzacja już tylko na papier…

Szwedzkich marek nikomu nie trzeba przedstawiać. Ubieramy się przecież w Zarze i H&M, mieszkania urządzamy w marketach IKEA, Jula czy sklepach DUKA, pijemy wódkę Absolut, a gdy musimy zrobić porządek...

09-09-2014 Wyświetleń:6803 Blog

Czytaj więcej
25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

Szwedzi uwielbiają słodycze. To już wiemy. Odnajdują każdą sposobność na podarowanie sobie przyjemności i dorobienie do tego odpowiedniej tradycyjnej teorii. Za to ich kochamy, nieprawdaż?

25-03-2015 Wyświetleń:6600 Blog

Czytaj więcej