JONAS GARDELL zdecydowanie bez rękawiczek

kramsverige.se kramsverige.se
Jakiś czas temu pisałam na blogu o książce Jonasa Gardella pt. "Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek". Dziś miałam okazję spotkać autora osobiście.
To było bardzo ważne spotkanie. Emocjonalne i do bólu szczere.
 
Nic nie zapowiadało człowieka z tak wielką haryzmą, gdy na salę wszedł niski, ubrany na czarno gość w okularkach. Sprawiał wrażenie nieśmiałego, niepewnego siebie zakompleksionego szwedzkiego pismaka. Znałam lekturę więc wiedziałam, że zrobił kawał dobrej roboty, jednak jego postawa nie wskazywała na to.

I wiecie co ?

Nie ma nic badziej krzywdzącego dla człowieka jak pierwsze wrażenie.

Jonas Gardell zaskoczył mnie już w pierwszym momencie wydobycia z siebie głosu. Rozpoczął od anegdoty na temat kompleksu wzrostu, który towarzyszył mu przez wiele lat związku. Na szczęście dziś opowiada o tym z uśmiechem na twarzy. Wielka rzecz.
Zasiadł na oparciu kanapy abyśmy mogli lepiej go widzieć. O tak:Opowiadał o książce: o epidemii wirusa HIV w Szwecji w latach 80.tych i o tym jak pozornie od zawsze tolerancyjny kraj potępiał gejów. Jak Szwecja chciała budować getta i eliminować ze społeczeństwa zarażonych gejów odznaczając ich tatuażami i alienując.
Opowiadał o swoich trudnych doświadczeniach podczas ponad 20-letniego związku z mężczyzną. Gdy remontowali swoje mieszkanie, pewnego dnia zobaczyli na ścianie napis "pierdolone pedały" - w tolerancyjnej Szwecji,nie dalej jak 20 lat temu!
Opowiadał jak zostali zaatakowani z obecnym mężem w IKEA podczas kupowania regału do domu. Gdy wezwali policję do nożownika, ta stanęła w obronie atakującego a im tłumaczyła, że muszą zrozumieć, że każdy ma prawo do swoich poglądów. Oczywiście! Przyjęli to z pokorą.
Znosili takie zachowania z godnością, dziś może o zjawiskach podobnych pisać w książce, co właśnie uczynił. "Wszystkie zdarzenia na kartach trzytomowej opowieści są prawdziwe" - mówi autor.
Jest tam cała gama zdarzeń: od wykluczenia w najbliższym środowisku, poprzez wyrzeczenie się przez rodzinę, po chorobę i cierpienie w odosobnieniu.
Zapytany kiedyś przez kogoś jak może całe życie znosić takie okrucieństwo, mówi: nie znam innych reakcji, więc nie wiem jak jest czuć "inaczej". Jest jak jest.

Autor opowiadał również o zachowaniu u schyłku życia jednego z przyjaciół. Zebrał on bliskie mu osoby na kolacji, na której pożegnał się ze wszystkimi. Później wyjechał. Kilka dni później już nie żył. Nikt nie wie gdzie można zanieść mu symboliczny kwiatek. Miejsce zna jedynie jego rodzina, która wymazała go ze swojego życia. Nigdy dla nich nie istniał a wstyd nie pozwala zachować pamięci o nim nawet po jego śmierci. 
 
Bohater książki, Benjamin, po tym jak postanawia się "wyoutować" gości u siebie rodziców. Ci przynoszą tort, który wspólnie konsumują. W ciszy. Wreszcie bohater zaciekawiony pyta skąd taka atmosfera, bo czuje się trochę jakby był na stypie...Kolejnego dnia dowiaduje się, że istotnie tak było. Matka w liście pisze, że dla nich już nie istnieje a ten tort był pożegnalną wieczerzą.

Na podstawie książki powstał serial zrealizowany przez publiczną telewizję SV4. Wzbudził nie tylko bardzo wiele kontrowersji, ale również wielką dyskusję narodową w całym kraju. Rozmawiały o nim dzieci w szkole, a także staruszkowie w domach opieki. Nawet kultowe programy sportowe telewizji szwedzkiej nawiązywały do trylogii Gardella.

Prawa do emisji udało się kupić tylko BBC, prawdopodobnie serial jest za mocny do innych europejskich telewizji publicznych (o polskiej  nie wspomnę). Producent prawdopodobnie będzie rozmawiał z telewizjami kablowymi o dystrybucji.

Jonas Gardell jest osobą wierzącą, chrześcijaninem, Baptystą. (Benjamin, główny bohater, jest świadkiem jehowy).
Jest także autorem kilku książek o tematyce chrześcijańskiej. Jedna z jego publikacji jest podręcznikiem na studiach teologicznych!

Jest doskonałym mówcą i mam wrażenie, że doskonale spełniłby się również jako pastor. Podjął temat Jezusa wraz z umierającymi z nim na Golgocie zbrodniarzami. Wspominał o nawróceniu i o bezgranicznej miłości Boga, nawet do powątpiewającego tuż przed śmiercią łotra biblijnego.
Czy on jest takim łotrem? Według wielu wiernych z pewnością. Opowiadał bowiem o swoich doświadczeniach z Kościoła gdy w drodze do przyjęcia sakramentu tuż przed ołtarzem był atakowany przez kogoś z tłumu i obrzucany obelgami. Nie mówi wtedy nic, poczciwie się uśmiecha ale w sercu czuje jakby Jezus trzymał go w takich sytuacjach za rękę i mówił: nie przejmuj się, jestem z Tobą. Olej go.

Opowieści te płynnie wrzuciły całą dyskusję w kontekst Kościoła Katolickiego i jego głębokiego wpływu w Polsce. Otarła się duskusja o brak tolerancji, o ukrywanie pedofilii i o to, że nadzieją jest papież Franciszek, który zaczyna powoli uchylać pewne drzwi...

Gładko przeszliśmy z Jonasem w dyskusję o sytuacji środowisk LGBT w Polsce.
Był świadkiem wczorajszej Parady Równości w Warszawie.
Opowiadał o tym, że 20 lat temu w Sztokholmskim Pride szło 6 osób! Powoli, rok po roku, sytuacja się zmieniała, zmieniała się świadomość. W sierpniu tego roku planuje się półmilionową frekwencję! Podobno parada nie jest tylko manifestacją mniejszości ale dniem całych rodzin. Kolorowym świętem tolerancji.

Niesamowicie ciekawa postać. Człowiek o wielkim sercu i wielkim doświadczeniu.
Na codzień jest jednym z czołowych szwedzkich komików.Wzbudza wiele kotrowersji w Szwecji. W roku 2013 otrzymał prestiżową nagrodę Geja Roku od samej księżniczki Viktorii, co było zdecydowanie precedensem i w wielu konserwatywnych środowiskach wzbudzało oburzenie.

Wyszłam z dumą z dedykcją od wielkiego człowieka."Gud är kärlek. Kram fran Jonas Gardell"
Bóg jest miłością. Uściski od Jonasa Gardella


Z takim przesłaniem zostawił nas Jonas Gardell. O takie słowa go poprosiłam w dedykacji. Nie bez przyczyny 1.tom nosi tytuł: MIŁOŚĆ. Dziś to rozumiem bardziej.

Zapraszam Was do lektury.

ps. 2. tom podobno wyjdzie w przeciągu najbliższych dwóch tygodni, kolejny 3. w pierwszej połowie września.

Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie.

Popularne

  • 1
  • 2
  • 3
Poprzedni Następny
EMIGRACJI CIĄG DALSZY

EMIGRACJI CIĄG DALSZY

Temat powraca jak bumerang wraz z dzisiejszą Rzeczpospolitą, która już a okładce powala nas liczbami

24-09-2014 Wyświetleń:48765 Blog

Czytaj więcej
3,2,1... start! to już za 3 dni

3,2,1... start! to już za 3 dni

Już za chwileczkę, już za momencik. Pogoda sprzyja więc, mam nadzieję, do zobaczenia w Darłowie? 

18-07-2014 Wyświetleń:13626 Blog

Czytaj więcej
Szwecja mówi nam precz?

Szwecja mówi nam precz?

I proszę. Nie da się inaczej. Pozostajemy w temacie emigracji i wyborów. Dziś, 2 dni po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych w Szwecji, większość przeciera oczy ze zdumienia. Oto, uważana za humanitarną...

16-09-2014 Wyświetleń:11174 Blog

Czytaj więcej
Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Pojutrze Szwedzi ochodzić będą Midsommar. Święto właściwie, mam wrażenie, najważniejsze. Dlaczego? 

18-06-2014 Wyświetleń:10742 Blog

Czytaj więcej
pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Valborgsmässoafton

pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Va…

W noc z 30 kwietnia na 1 maja w Szwecji rozpalane są ogniska. Ogień skierowany jest ku niebu.

30-04-2014 Wyświetleń:9823 Blog

Czytaj więcej
komunikacja w Goeteborgu

komunikacja w Goeteborgu

Gdy wylądujecie szczęśliwie na lotnisku w Goeteborgu i wyjdziecie na zewnątrz, zobaczycie zapewne autobus pomalowany w ładną tęczę. To Wasz pierwszy cel podróży. 

11-07-2013 Wyświetleń:9482 Blog

Czytaj więcej
Oto on: Kapitan Józef Solski

Oto on: Kapitan Józef Solski

Czy wspominałam już, że marzenia się spełniają? Oto dowód. Przeczytajcie o moim spotkaniu z kapitanem Solskim, o którym pisałam czas jakiś temu tu.

19-06-2014 Wyświetleń:8694 Blog

Czytaj więcej

O MNIE

Z czym kojarzy Ci się Skandynawia? IKEA? Zimny klimat, zimni ludzie? VOLVO? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych północnych sąsiadach?   Chcę pokazać Wam Szwecję, ale nie taką z przewodników -  widzianą oczami...

20-02-2014 Wyświetleń:8688 Uncategorized

Czytaj więcej
Påsk a polska hipokryzja

Påsk a polska hipokryzja

Szwecja jest w 65% krajem ateistycznym, Polska natomiast w 87% krajem katolickim.

16-04-2014 Wyświetleń:8125 Blog

Czytaj więcej
Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka. Powieść 1.

Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka…

Twarda oprawa i twardy język. Twarde życie. Skandynawskie, chciałoby się powiedzieć. "Min Kamp" to po norwesku " Moja walka" - to walka autora. Z życiem. 

04-06-2014 Wyświetleń:7255 Blog

Czytaj więcej
25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

Szwedzi uwielbiają słodycze. To już wiemy. Odnajdują każdą sposobność na podarowanie sobie przyjemności i dorobienie do tego odpowiedniej tradycyjnej teorii. Za to ich kochamy, nieprawdaż?

25-03-2015 Wyświetleń:7063 Blog

Czytaj więcej
Szwedzka motoryzacja już tylko na papierze

Szwedzka motoryzacja już tylko na papier…

Szwedzkich marek nikomu nie trzeba przedstawiać. Ubieramy się przecież w Zarze i H&M, mieszkania urządzamy w marketach IKEA, Jula czy sklepach DUKA, pijemy wódkę Absolut, a gdy musimy zrobić porządek...

09-09-2014 Wyświetleń:6983 Blog

Czytaj więcej