Rzecz o STARUSZKU

"Staruszek, który wyskoczył przez okno i zniknął". Szwedzka książka oraz jej adaptacja, aktualnie w kinach.
Wielokrotnie spotkałam się z porównaniem "Staruszka..." do amerykańskiego Forresta Gumpa. Rzeczywiście, skojarzenie nasuwa się wręcz samo tyle, że Forrest jest nieco młodszy gdy go poznajemy. 

Tytułowy Allan Karlsson nie jest przeciętnym, pogodzonym z losem i pokornym Szwedem. To ktoś, kto zdecydowanie przez całe życie idzie pod prąd. A może właśnie z nim... a bardziej z dynamitem, bowiem pomimo swoich ograniczeń intelektualnych (i tu skojarzenie z prostolinijnym Forrestem jest oczywiste) od dziecka jest coraz lepszym specjalistą od... bomb. I tak "wybuchowy" nasz bohater zmienia losy świata. Dzięki swojej umiejętności, której wagi absolutnie nie jest świadomy, Allan tańczy w Hiszpanii z generałem Franco, pije wódkę ze Stalinem i zaprzyjaźnia się z równie ograniczonym bratem Einsteina. Podobnie jak Forrest biega, on po prostu wykorzystuje swoje zamiłowanie do eksplozji, a właściwie wykorzystują je inni.

Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz na co trafisz  vs Życie jest takie jakie jest i będzie jakie będzie.
Brzmi podobnie? Pierwsza to maksyma Forresta, druga Allana. Tu o skojarzenia nie trudno. 

Mam wrażenie, że twórcy filmu absolutnie fenomen amerykańskiego chłopca od biegania chcieli powtórzyć. Czy się udało? 
Mnie się film podobał aczkolwiek uważam, że kino szwedzkie jest tak specyficzne, że nie każdemu przypadnie do gustu. Trzeba lubić skandynawskie twarde poczucie humoru oraz klimat nieco abstrakcyjny. Kino skandynawskie raczej nie ma szans powtórzyć sukcesu żadnej z superprodukcji amerykańskiej. Jest ciche, spokojne i skupia się bardziej na dialogach niż na efektach. 
Zdecydowanie na pochwałę zasługuje charakteryzacja, która  wykazała ogrom pracy przy filmie. I tu nie chodzi przecież tylko o głównego bohatera, którego widzimy przez całe życie w różnym wieku, ale również o postaci historyczne, w których charakteryzacji nie ma już miejsca na dowolność. Ważne jest to, że pomimo tego, że czytałam wcześniej książkę, nie rozczarowałam się filmem. Nie porusza pobocznych aspektów książki, bowiem jej wielowątkowość jest zbyt rozległa, ale muszę przyznać, że moje wyobrażenie bohaterów i miejsc było podobne. Może wynika to z tego, że znam klimat Szwedów, ale uważam, że to wielki komplement dla twórców filmu.
 
Sami zobaczcie o czym piszę.

Oto Allan:A to Forrest: 


A książka?
Książka była bardziej dynamiczna i śmieszna. Zdarzało mi się oczywiście śmiać do samej siebie jadąc komunikacją, ale to na szczęście w naszych czasach już normalne.  Absolutnie polecam abyście przeczytali nawet, jeśli obejrzeliście już adaptację. Ja zwrócę uwagę na wątek słowiański. Otóż Jonas Jonasson w sposób zabawny wplótł również wątek polski w książkę. Szkoda, że tak mało, ale zawsze coś. I tak dowiadujemy się, że mamy dobre kurczaki, które mogą nawet udawać szwedzkie:Oraz, że  "pić trzeba umić" jednak Szwed nam dorównuje...
A na koniec zdanie wypowiedziane przez Allana w Domu Spokojnej Starości, z którego przecież ucieka, a które to zdanie mówi o nim wszystko. Jest buntowniczym szalonym dziadkiem, który nie boi się powiedzieć tego, co myśli. Właściwie to zapewne się nad tym wogóle nie zastanawia dzięki swej autystyczności/autentyczności* ( * niepotrzebne skreślcie sami po lekturze).


 
 
 
 

Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie.

Popularne

  • 1
  • 2
  • 3
Poprzedni Następny
EMIGRACJI CIĄG DALSZY

EMIGRACJI CIĄG DALSZY

Temat powraca jak bumerang wraz z dzisiejszą Rzeczpospolitą, która już a okładce powala nas liczbami

24-09-2014 Wyświetleń:48765 Blog

Czytaj więcej
3,2,1... start! to już za 3 dni

3,2,1... start! to już za 3 dni

Już za chwileczkę, już za momencik. Pogoda sprzyja więc, mam nadzieję, do zobaczenia w Darłowie? 

18-07-2014 Wyświetleń:13626 Blog

Czytaj więcej
Szwecja mówi nam precz?

Szwecja mówi nam precz?

I proszę. Nie da się inaczej. Pozostajemy w temacie emigracji i wyborów. Dziś, 2 dni po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych w Szwecji, większość przeciera oczy ze zdumienia. Oto, uważana za humanitarną...

16-09-2014 Wyświetleń:11174 Blog

Czytaj więcej
Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Pojutrze Szwedzi ochodzić będą Midsommar. Święto właściwie, mam wrażenie, najważniejsze. Dlaczego? 

18-06-2014 Wyświetleń:10742 Blog

Czytaj więcej
pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Valborgsmässoafton

pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Va…

W noc z 30 kwietnia na 1 maja w Szwecji rozpalane są ogniska. Ogień skierowany jest ku niebu.

30-04-2014 Wyświetleń:9823 Blog

Czytaj więcej
komunikacja w Goeteborgu

komunikacja w Goeteborgu

Gdy wylądujecie szczęśliwie na lotnisku w Goeteborgu i wyjdziecie na zewnątrz, zobaczycie zapewne autobus pomalowany w ładną tęczę. To Wasz pierwszy cel podróży. 

11-07-2013 Wyświetleń:9482 Blog

Czytaj więcej
Oto on: Kapitan Józef Solski

Oto on: Kapitan Józef Solski

Czy wspominałam już, że marzenia się spełniają? Oto dowód. Przeczytajcie o moim spotkaniu z kapitanem Solskim, o którym pisałam czas jakiś temu tu.

19-06-2014 Wyświetleń:8694 Blog

Czytaj więcej

O MNIE

Z czym kojarzy Ci się Skandynawia? IKEA? Zimny klimat, zimni ludzie? VOLVO? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych północnych sąsiadach?   Chcę pokazać Wam Szwecję, ale nie taką z przewodników -  widzianą oczami...

20-02-2014 Wyświetleń:8688 Uncategorized

Czytaj więcej
Påsk a polska hipokryzja

Påsk a polska hipokryzja

Szwecja jest w 65% krajem ateistycznym, Polska natomiast w 87% krajem katolickim.

16-04-2014 Wyświetleń:8125 Blog

Czytaj więcej
Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka. Powieść 1.

Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka…

Twarda oprawa i twardy język. Twarde życie. Skandynawskie, chciałoby się powiedzieć. "Min Kamp" to po norwesku " Moja walka" - to walka autora. Z życiem. 

04-06-2014 Wyświetleń:7255 Blog

Czytaj więcej
25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

Szwedzi uwielbiają słodycze. To już wiemy. Odnajdują każdą sposobność na podarowanie sobie przyjemności i dorobienie do tego odpowiedniej tradycyjnej teorii. Za to ich kochamy, nieprawdaż?

25-03-2015 Wyświetleń:7063 Blog

Czytaj więcej
Szwedzka motoryzacja już tylko na papierze

Szwedzka motoryzacja już tylko na papier…

Szwedzkich marek nikomu nie trzeba przedstawiać. Ubieramy się przecież w Zarze i H&M, mieszkania urządzamy w marketach IKEA, Jula czy sklepach DUKA, pijemy wódkę Absolut, a gdy musimy zrobić porządek...

09-09-2014 Wyświetleń:6983 Blog

Czytaj więcej