welcome to sweden

www.nbc.com www.nbc.com
Wspominałam jakiś czas temu o urzekającym serialu, emitowanym o dziwo w telewizji szwedzkiej TV4 pt. " Welcome to Sweden".
Kochani! Każdy kto fascynuje się kultura szwedzką i choć trochę ją poznał, 

MUSI - celowo używam tego mocnego słowa, 

obejrzeć serial "Welcome to Sweden". Serial emitowany jest w telewizji TV4 oraz można obejrzeć go również online co i ja poczyniłam. Chciałam się z Wami podzielić moją opinią, jestem też ciekawa Waszej.
Co ciekawe, projekt jest pomysłem amerykańskiego aktora - Greg Poehlera, który postanowił stworzyć serial na podstawie własnych doświadczeń. Jak wiemy życie pisze najlepsze scenariusze. Jego napisało ten. 
 

Wydawałoby się, że to dwie kultury: amerykańska i szwedzka, tak skrajne mentalności, wogóle nie do pogodzenia. Jak sam mówi, od 7 lat, od kiedy przyjechał do Szwecji, sytuacje rodem z serialu spotykają go codziennie. Każdego dnia więc ma kolejne wątki, które mógłby użyć w scenariuszu.

Obejrzałam cały pierwszy sezon i wielokrotnie uśmiałam się szczerze.
Widziałam bowiem kilkanaście sytuacji również z mojego życia. I naszła mnie taka refleksja: czy Szwedzi rzeczywiście są tak stereotypowi i przewidywalni? Czy oni naprawdę są wszyscy tacy sami? To śmieszne i tragiczne zarazem, ale również w serialu tkwi moim zdaniem wielkie bogactwo kulturowe. Jeśli Wasze spostrzeżenia są podobne jak filmowego Bruce'a, oznacza to, że nie tylko ja i on odbieramy Szwedów i Szwecję podobnie. Chodzi o grupę cech: zarówno osobowościowych, mentalnych, kulturowych, aż po kultywowanie tradycji i podejście do życia... a więc rzeczy, które staram się przybliżyć na moim blogu czytelnikom.

Bruce'owi wydaje się, że nie pasuje do świata zimnych Wikingów. Jest pogubiony. Nie rozumie języka, nie rozumie zachowań, nie rozumie sposobu myślenia, stylu ubierania. Obserwuje to wszystko z boku, cechy widzi również u swojej ukochanej. Zaczyna frustrować go ta sytuacja, stara się więc wpasować w społeczeństwo, jak niewidoczny klocek pasujący do układanki. Nie chce być inny, skoro wszyscy są tacy sami. Próbuje być "lagom". Ale czy Amerykanin potrafi taki być?  Bardzo szybko zaczyna być podejrzewany o depresję, gdy na kozetce u psychologa-teściowej zresztą, przyznaje się, że nic podobnego mu nie dolega. On po prostu próbuje być "bardziej szwedzki" ;-)

Świat Bruce'a okazuje się być tak inny, że zaczyna on tęsknić za ojczyzną. Postanawia wrócić, ale bardzo szybko odzywa się w nim tęsknota nie tylko za dziewczyną, ale za tą "dziwaczną" Szwecją. Odkrywa z daleka uroki, których nie widział w Sztokholmie. Wreszcie dochodzi szybko do wniosku, że "zakochał się" nie tylko w Szwedce, ale również w Szwecji a jej "inność" to same zalety.

Realizacja i popularność serialu pokazuje jak wielki dystans mają oni do siebie. To niesamowicie pozytywna cecha, gdy naród potrafi sam z siebie się śmiać, oczywiście przy pomocy wskazówek obcokrajowca. Już w pierwszym odcinku poznajemy Szwedów witających z otwartymi ramionami "zięcia" w domku letnim, jesteśmy świadkami tradycyjnej sierpniowej uczty rakowej, dociekliwych pytań oraz wizyty w saunie. 


Welcome to Sweden - S01E01 - SweSub przez imposter10

A czy Wy macie lub mieliście podobnie?
Ja uważam,że  Szwecja jest na tyle charakterystyczna i wyrazista, że w stosunku do niej nie można być "lagom". Już po pierwszej wizycie człowiek albo się w niej zakochuje albo jej nie lubi. 

Co w sobie mają Ci ludzie? Co w sobie ma ta kraina? Zachodzę w głowę, ale widać mam podobnie jak  Bruce.

Myślę też o tym jaki serial powstałby o Polakach widzianych oczami imigranta? Czy byłby nalanym, agresywnym dresem na garnuszku mamusi czy bezosobowym kołnierzykiem pędzącym codziennie do pracy w amerykańskiej korporacji aby spłacić kredyt na wypasione mieszkanie i dwa samochody w leasingu? Czy naszym symbolem zamiast flagi byłby krzyż oraz czy połowa serialu musiałaby być  kręcona w Kościele? Prawdopodobnie kobieta miałaby wory pod oczami i biegłaby do domu z pięcioma siatami, przy czym do tej piątej gęsiego przyczepiona byłaby trójka dzieci odebranych właśnie z przedszkola. 

Może lepiej, że nie ma serialu: Welcome to Poland.  TVP z pewnością by tego nie emitowała. 
 

1 komentarz

  • N. ze Szwecjobloga
    N. ze Szwecjobloga środa, 13, sierpień 2014 08:57 Link do komentarza Raportuj

    Absolutnie uwielbiam ten serial i już nie mogę doczekać się kolejnego sezonu, tak jak nie mogłam się doczekać kolejnych odcinków pierwszego :) Podobało mi się też to, że udział w programie wzięło także wiele amerykańskich gwiazd, niezła niespodzianka. I zgodzę się z Tobą - po raz kolejny zaimponował mi dystans Szwedów do samych siebie.

Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie.

Popularne

  • 1
  • 2
  • 3
Poprzedni Następny
EMIGRACJI CIĄG DALSZY

EMIGRACJI CIĄG DALSZY

Temat powraca jak bumerang wraz z dzisiejszą Rzeczpospolitą, która już a okładce powala nas liczbami

24-09-2014 Wyświetleń:48952 Blog

Czytaj więcej
3,2,1... start! to już za 3 dni

3,2,1... start! to już za 3 dni

Już za chwileczkę, już za momencik. Pogoda sprzyja więc, mam nadzieję, do zobaczenia w Darłowie? 

18-07-2014 Wyświetleń:13763 Blog

Czytaj więcej
Szwecja mówi nam precz?

Szwecja mówi nam precz?

I proszę. Nie da się inaczej. Pozostajemy w temacie emigracji i wyborów. Dziś, 2 dni po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych w Szwecji, większość przeciera oczy ze zdumienia. Oto, uważana za humanitarną...

16-09-2014 Wyświetleń:11407 Blog

Czytaj więcej
Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Pojutrze Szwedzi ochodzić będą Midsommar. Święto właściwie, mam wrażenie, najważniejsze. Dlaczego? 

18-06-2014 Wyświetleń:11180 Blog

Czytaj więcej
pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Valborgsmässoafton

pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Va…

W noc z 30 kwietnia na 1 maja w Szwecji rozpalane są ogniska. Ogień skierowany jest ku niebu.

30-04-2014 Wyświetleń:10261 Blog

Czytaj więcej
komunikacja w Goeteborgu

komunikacja w Goeteborgu

Gdy wylądujecie szczęśliwie na lotnisku w Goeteborgu i wyjdziecie na zewnątrz, zobaczycie zapewne autobus pomalowany w ładną tęczę. To Wasz pierwszy cel podróży. 

11-07-2013 Wyświetleń:10077 Blog

Czytaj więcej

O MNIE

Z czym kojarzy Ci się Skandynawia? IKEA? Zimny klimat, zimni ludzie? VOLVO? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych północnych sąsiadach?   Chcę pokazać Wam Szwecję, ale nie taką z przewodników -  widzianą oczami...

20-02-2014 Wyświetleń:9243 Uncategorized

Czytaj więcej
Oto on: Kapitan Józef Solski

Oto on: Kapitan Józef Solski

Czy wspominałam już, że marzenia się spełniają? Oto dowód. Przeczytajcie o moim spotkaniu z kapitanem Solskim, o którym pisałam czas jakiś temu tu.

19-06-2014 Wyświetleń:9064 Blog

Czytaj więcej
Påsk a polska hipokryzja

Påsk a polska hipokryzja

Szwecja jest w 65% krajem ateistycznym, Polska natomiast w 87% krajem katolickim.

16-04-2014 Wyświetleń:8343 Blog

Czytaj więcej
25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

Szwedzi uwielbiają słodycze. To już wiemy. Odnajdują każdą sposobność na podarowanie sobie przyjemności i dorobienie do tego odpowiedniej tradycyjnej teorii. Za to ich kochamy, nieprawdaż?

25-03-2015 Wyświetleń:7661 Blog

Czytaj więcej
Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka. Powieść 1.

Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka…

Twarda oprawa i twardy język. Twarde życie. Skandynawskie, chciałoby się powiedzieć. "Min Kamp" to po norwesku " Moja walka" - to walka autora. Z życiem. 

04-06-2014 Wyświetleń:7405 Blog

Czytaj więcej
Szwedzka motoryzacja już tylko na papierze

Szwedzka motoryzacja już tylko na papier…

Szwedzkich marek nikomu nie trzeba przedstawiać. Ubieramy się przecież w Zarze i H&M, mieszkania urządzamy w marketach IKEA, Jula czy sklepach DUKA, pijemy wódkę Absolut, a gdy musimy zrobić porządek...

09-09-2014 Wyświetleń:7155 Blog

Czytaj więcej