Nie jesteśmy patriotami jak Szwedzi

www.powstanie.pl www.powstanie.pl
Poszłam dziś do kina na film, którego wcześniej nie miałam sił obejrzeć. Dziś wiem dlaczego.
Film "Powstanie Warszawskie" to pokolorowane autentyczne zdjęcia kronik z Muzeum Powstania Warszawskiego. Pomysłodawcą filmu jest Jan Komasa - człowiek, na którego premierę filmu "Miasto 44" również czekamy z niecierpliwością do dnia 19 września.Dzięki filmowi zrozumiałam, że pomimo tego, że dzieli nas, współczesnych Polaków od wojny jedynie 70 lat, realnie dzieli nas przepaść. Tę przepaść tworzymy sami. Przecież to wszystko było tak niedawno a jednocześnie wiek temu. Przeskok z wieku XX w wiek XXI pozbawił nas moralności?

Nie godzę się z konsumpcjonizmem w jakim przyszło nam żyć. Nie zgadzam się z tym co widzę w ludziach młodego pokolenia, co widzę w showbiznesie, co widzę na ekranach telewizorów, telefonów i tabletów.
Czy w sytuacji zagrożenia metroseksualni mężczyźni w rurkach i wyprasowanych idealnie koszulach byliby w stanie chwycić za broń? Czy dziewczyny, które w piątkowy wieczór gnają do centrum handlowego po nową bluzkę oraz z perfekcyjnym makijażem i w szpilkach przechadzają się dumnie po centrum miasta byłyby w stanie opatrywać rany walczącym mężczyznom?
Co się z nami stało? Gdzie są ludzie, dla których wartości były wartością samą w sobie?
5-6.letni chłopcy noszący fragmenty rozbijanych chodników w celu zbudowania barykady. Brudni, często bez butów...To mógł być mój tata, który opowiadał o tym, że cegła po cegle Warszawę odbudowywał. Gdy on miał 5 lat Warszawy nie było. Dziś między odbudowanymi przez rannych i bosych chłopców kamienicami stawiamy szklane biurowce. Boję się, że nadejdzie taki dzień, że zburzymy to, co "stare" aby powstała kolejna siedziba światowej korporacji.
Dokąd my idziemy? Gdzie prowadzi ta droga? My, Polacy, których bliscy jeszcze pamiętają dzień, w którym zmieniło się ich życie. Nagle z bogatej Warszawy nazywanej "Paryżem Północy" pozostał jedynie gruz. Oni też żyli w dobrobycie i napawali się dobrami dnia codziennego. Jak my dziś.
Dlaczego tak bardzo pochłonął nas kapitalizm? Może przyczyną jest właśnie to co przeżyliśmy? Tak bogate doświadczenie biedy i upokorzenia pcha nas do udowodnienia za wszelką cenę, że nie jesteśmy gorsi?
Ale dlaczego dzień za dniem zatracamy "polskość"? Czy o to wylaliśmy krew?

Czy prasa podziemna pisała o celebrytach? Nie. Pisała o wartościach.
Czy śluby były organizowane przez "wedding planerów"? Nie. Skromnie w podziemiu przy skrzypcach i stołach suto zastawionych suchym chlebem i kawą zbożową wznoszono toast.
Piekarnie za darmo rozdawały chleby a kobiety zamiast szydełkować, konstruowały granaty.
Młodzi ludzie pomagali starszym a Ci czuli się w społeczeństwie potrzebni. Nie byli wykluczeni, jak dziś.
I wiecie co najbaradziej uderza? Ci ludzie, na filmie, mają uśmiech na twarzy! Są głodni, brudni, tracą dorobek życia w sekundę... i mają uśmiech na twarzy. Niesamowicie wstrząsnęła mną siła psychiczna tych ludzi.
 
Za czym gna Polska? Kogo próbuje dogonić? Czy naprawdę nie mamy swojej tożsamości?
Coraz więcej neologizmów i zapożyczeń z angielskiego. Rozumiem, język jest żywy, ale czy naprawdę słuchając rozmów pracowników korporacji nie powinnam rozumieć co trzeciego słowa od mytingu poprzez akcept na fidbeku skończywszy? Dlaczego oglądając struktury firm zamiast prezesów są CFO, FCO, FCA itd.? Dlaczego polskie jachty musimy kupować za granicą, dlaczego E.Wedel jest chiński oraz dlaczego młode pokolenie nie wie już co to WARS, SAWA i JUNIOR?
Dlaczego nie dbamy o polskość? Dlaczego flagi wywieszamy tylko w święta państwowe na urzędach a nie wiszą na codzień? Dlaczego Szwedzi, Amerykanie potrafią to robić?
Chcieliśmy Amerykę, to ją mamy - mówi moja mama.
Czy taką amerykańską Polskę chcieliśmy? Czy o "take Polskę walczyliśmy"?
Myślę, że mój dziadek NIE. Myślę, że Wasz też nie.

Mój tata już nie żyje. Nie mogę porozmawiać z nim o tym co czuje idąc ulicami dzisiejszej Warszawy, ale jestem przekonana, że nie taką chciałby widzieć.
Po dzisiejszym seansie rozumiem także bardziej sfrustrowanych staruszków, którzy nie potrafią odnaleźć się w dzisiejszej Polsce.

Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie.

Popularne

  • 1
  • 2
  • 3
Poprzedni Następny
EMIGRACJI CIĄG DALSZY

EMIGRACJI CIĄG DALSZY

Temat powraca jak bumerang wraz z dzisiejszą Rzeczpospolitą, która już a okładce powala nas liczbami

24-09-2014 Wyświetleń:48596 Blog

Czytaj więcej
3,2,1... start! to już za 3 dni

3,2,1... start! to już za 3 dni

Już za chwileczkę, już za momencik. Pogoda sprzyja więc, mam nadzieję, do zobaczenia w Darłowie? 

18-07-2014 Wyświetleń:13519 Blog

Czytaj więcej
Szwecja mówi nam precz?

Szwecja mówi nam precz?

I proszę. Nie da się inaczej. Pozostajemy w temacie emigracji i wyborów. Dziś, 2 dni po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych w Szwecji, większość przeciera oczy ze zdumienia. Oto, uważana za humanitarną...

16-09-2014 Wyświetleń:10824 Blog

Czytaj więcej
Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Pojutrze Szwedzi ochodzić będą Midsommar. Święto właściwie, mam wrażenie, najważniejsze. Dlaczego? 

18-06-2014 Wyświetleń:9687 Blog

Czytaj więcej
pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Valborgsmässoafton

pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Va…

W noc z 30 kwietnia na 1 maja w Szwecji rozpalane są ogniska. Ogień skierowany jest ku niebu.

30-04-2014 Wyświetleń:9397 Blog

Czytaj więcej
komunikacja w Goeteborgu

komunikacja w Goeteborgu

Gdy wylądujecie szczęśliwie na lotnisku w Goeteborgu i wyjdziecie na zewnątrz, zobaczycie zapewne autobus pomalowany w ładną tęczę. To Wasz pierwszy cel podróży. 

11-07-2013 Wyświetleń:8473 Blog

Czytaj więcej
Oto on: Kapitan Józef Solski

Oto on: Kapitan Józef Solski

Czy wspominałam już, że marzenia się spełniają? Oto dowód. Przeczytajcie o moim spotkaniu z kapitanem Solskim, o którym pisałam czas jakiś temu tu.

19-06-2014 Wyświetleń:8254 Blog

Czytaj więcej

O MNIE

Z czym kojarzy Ci się Skandynawia? IKEA? Zimny klimat, zimni ludzie? VOLVO? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych północnych sąsiadach?   Chcę pokazać Wam Szwecję, ale nie taką z przewodników -  widzianą oczami...

20-02-2014 Wyświetleń:8156 Uncategorized

Czytaj więcej
Påsk a polska hipokryzja

Påsk a polska hipokryzja

Szwecja jest w 65% krajem ateistycznym, Polska natomiast w 87% krajem katolickim.

16-04-2014 Wyświetleń:7709 Blog

Czytaj więcej
Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka. Powieść 1.

Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka…

Twarda oprawa i twardy język. Twarde życie. Skandynawskie, chciałoby się powiedzieć. "Min Kamp" to po norwesku " Moja walka" - to walka autora. Z życiem. 

04-06-2014 Wyświetleń:7080 Blog

Czytaj więcej
Szwedzka motoryzacja już tylko na papierze

Szwedzka motoryzacja już tylko na papier…

Szwedzkich marek nikomu nie trzeba przedstawiać. Ubieramy się przecież w Zarze i H&M, mieszkania urządzamy w marketach IKEA, Jula czy sklepach DUKA, pijemy wódkę Absolut, a gdy musimy zrobić porządek...

09-09-2014 Wyświetleń:6803 Blog

Czytaj więcej
25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

Szwedzi uwielbiają słodycze. To już wiemy. Odnajdują każdą sposobność na podarowanie sobie przyjemności i dorobienie do tego odpowiedniej tradycyjnej teorii. Za to ich kochamy, nieprawdaż?

25-03-2015 Wyświetleń:6600 Blog

Czytaj więcej