FINLANDIA VS SZWECJA


Ostatnie kilka dni miałam okazję spędzić w Finlandii. Podzielę się z Wami kilkoma refleksjami dotyczącymi tego kraju, którego wcześniej nie znałam, a więcej "szwedzkości" się po nim spodziewałam gdy jechałam.


Język.

Mam koleżankę, która zapytana o to, dlaczego uczy się szwedzkiego odpowiada: bo nie dostała się na kurs fińskiego. A dlaczego więc fiński? Bo lubi fińskie masło - to proste.
Niech dziękuje ta koleżanka, że wylądowała na szwedzkim, bowiem fiński jest moim zdaniem językiem podobnym bardziej do węgiersko-madziarskiego. Jakkolwiek go określić wszechsłyszalne śpiewanie jest zupełnie nie do ogarnięcia. Ignorantką jestem, bo okazało się, że pomimo,że kraj skandynawski naleciałości ma bardziej rodem z Uralu.Pogoda.
Jedyne na co nie mamy wpływu w krajach skandynawskich to pogoda. Za to ją kochamy. I tym razem tak było. W połowie lutego człowiek spodziewać się może na północy Europy co najmniej lekko siarczystego mrozu, nieprawdaż? A tu ubrani w zbyt-ciepłe puchowe kurtki stąpamy po roztapiającym się w okolicach +4 stopni śniegu z deszczem pomieszanego, a że nie ma raczej instytucji odśnieżania, nasze stopy maczają się po kostki w brei.
Warto jest znać przysłowie, które funkcjonuje we wszystkich krajach skandynawskich: " nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór".

Widać to chociażby po bawiących się w nieprzemakalne kombinezony dzieciach.
Kanken.
Obecny wszędzie.Fika.
Niestety nie zauważalna w Finlandii. Piją kawę, jedzą ciacha, jednak nie celebrują w sposób podobny do szwedzkiego.

Lampy.

Kolejna charakterystyka krajów skandynawskich i jednocześnie coś co uwielbiam fotografować. Wszędobylskie "podniebne" lampy. Wygodnie i praktycznie przy porywistych wiatrach.Łosoś.
Łosoś oczywiście jest obecny na targu we wszelkiej postaci jednak to nie on króluje. Króluje kawior i renifer. Kawioru nie lubie a o mięsie renifera postanwiłam się przekonać. Pan był bardzo miły, tłumaczył zasady obróbki termicznej każdego z rodzajów mięsa (salami, kabanosy, wędzona szynka) a z szynką to nawet zapozował:Szczotki pod drzwiami.
W Szwecji buty się zdejmuje i jest to oczywista zasada nie wiążąca się nawet z dobrym wychowaniem. Po prostu tak jest.
W Finlandii natomiast wszędzie możemy zaobserwować przed wejściem szczotki do czyszczenia obuwia. Całkiem praktyczne to podejście. Jak to w Skandynawii.Wędrówki po wodzie.
Podobnie jak Szwedzi Finowie chodzą po wodzie. Nie ma to nic wspólnego z ich boskością (bo Ci w odróżnieniu do Szwedów "boscy" nie są - przynajmniej jeśli mówimy o meżczyznach). Skandynawowie natomiast dzięki odwiecznym mroźnym zimom uczeni byli skracać sobie drogę idąc środkiem jeziora po lodzie. Nawet gdy jest odwilż oni wiedzą co robią i bez wahania idą jak środkiem ulicy.Odblaski.
To co szalenie mi się podobało, to odblaski, które noszą nie tylko dzieci, ale także dorośli. Nawet jeśli kurtka sportowa z "natury" nie jest w takowy wyposażona, Finowie ze względów bezpieczeństwa (a może prawo nakazuje?) przyszywają je lub przyczepiają sami.Symbole.

Nie łoś a renifer.Nie Pippi a Muminki.Nie Donald a Mikołaj.
... a Buka i Włóczykij chodzą po ulicach:

Najbardziej szwedzka moim zdaniem z fińskiej części kraju, którą zobaczyłam jest Naantali czyli mała, słodka miejscowość, w której na obrzeżach mieści się Dolina Muminków. Pięknie położona na wyspie, otoczona wodą magiczna kraina, o której opowiem Wam następnym razem.Więcej w tej kategorii: « Kto zabił? Melodifestivalen 2016 »

3 komentarzy

Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie.

Popularne

  • 1
  • 2
  • 3
Poprzedni Następny
EMIGRACJI CIĄG DALSZY

EMIGRACJI CIĄG DALSZY

Temat powraca jak bumerang wraz z dzisiejszą Rzeczpospolitą, która już a okładce powala nas liczbami

24-09-2014 Wyświetleń:48596 Blog

Czytaj więcej
3,2,1... start! to już za 3 dni

3,2,1... start! to już za 3 dni

Już za chwileczkę, już za momencik. Pogoda sprzyja więc, mam nadzieję, do zobaczenia w Darłowie? 

18-07-2014 Wyświetleń:13519 Blog

Czytaj więcej
Szwecja mówi nam precz?

Szwecja mówi nam precz?

I proszę. Nie da się inaczej. Pozostajemy w temacie emigracji i wyborów. Dziś, 2 dni po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych w Szwecji, większość przeciera oczy ze zdumienia. Oto, uważana za humanitarną...

16-09-2014 Wyświetleń:10824 Blog

Czytaj więcej
Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Pojutrze Szwedzi ochodzić będą Midsommar. Święto właściwie, mam wrażenie, najważniejsze. Dlaczego? 

18-06-2014 Wyświetleń:9687 Blog

Czytaj więcej
pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Valborgsmässoafton

pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Va…

W noc z 30 kwietnia na 1 maja w Szwecji rozpalane są ogniska. Ogień skierowany jest ku niebu.

30-04-2014 Wyświetleń:9397 Blog

Czytaj więcej
komunikacja w Goeteborgu

komunikacja w Goeteborgu

Gdy wylądujecie szczęśliwie na lotnisku w Goeteborgu i wyjdziecie na zewnątrz, zobaczycie zapewne autobus pomalowany w ładną tęczę. To Wasz pierwszy cel podróży. 

11-07-2013 Wyświetleń:8473 Blog

Czytaj więcej
Oto on: Kapitan Józef Solski

Oto on: Kapitan Józef Solski

Czy wspominałam już, że marzenia się spełniają? Oto dowód. Przeczytajcie o moim spotkaniu z kapitanem Solskim, o którym pisałam czas jakiś temu tu.

19-06-2014 Wyświetleń:8254 Blog

Czytaj więcej

O MNIE

Z czym kojarzy Ci się Skandynawia? IKEA? Zimny klimat, zimni ludzie? VOLVO? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych północnych sąsiadach?   Chcę pokazać Wam Szwecję, ale nie taką z przewodników -  widzianą oczami...

20-02-2014 Wyświetleń:8156 Uncategorized

Czytaj więcej
Påsk a polska hipokryzja

Påsk a polska hipokryzja

Szwecja jest w 65% krajem ateistycznym, Polska natomiast w 87% krajem katolickim.

16-04-2014 Wyświetleń:7709 Blog

Czytaj więcej
Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka. Powieść 1.

Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka…

Twarda oprawa i twardy język. Twarde życie. Skandynawskie, chciałoby się powiedzieć. "Min Kamp" to po norwesku " Moja walka" - to walka autora. Z życiem. 

04-06-2014 Wyświetleń:7080 Blog

Czytaj więcej
Szwedzka motoryzacja już tylko na papierze

Szwedzka motoryzacja już tylko na papier…

Szwedzkich marek nikomu nie trzeba przedstawiać. Ubieramy się przecież w Zarze i H&M, mieszkania urządzamy w marketach IKEA, Jula czy sklepach DUKA, pijemy wódkę Absolut, a gdy musimy zrobić porządek...

09-09-2014 Wyświetleń:6803 Blog

Czytaj więcej
25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

25 marca - Våffeldagen - Święto Gofra

Szwedzi uwielbiają słodycze. To już wiemy. Odnajdują każdą sposobność na podarowanie sobie przyjemności i dorobienie do tego odpowiedniej tradycyjnej teorii. Za to ich kochamy, nieprawdaż?

25-03-2015 Wyświetleń:6600 Blog

Czytaj więcej