Karl Ove Knausgard - Moja Walka. Powieść 4.

Długo oczekiwana kolejna część powieści autobiograficznej Karla Ove Knausgarda, norweskiego prozaika.
Część 4 "Mojej walki" to walka młodego pisarza o swoje marzenia. Młody, 19-letni Karl wyrusza na północ Norwegii do małego miasteczka Kristiansand, aby tam otworzyć swoje dorosłe życie. 
Pakuje się chłopak w walizkę i z niewielką ilością rzeczy zmierza podjąć swoją pierwszą poważną w życiu pracę - nauczyciela. Pomimo tego, że jako młody przecież chłopak nie czuje się zbyt kompetentny, stara się dać z siebie jak najwięcej po to, aby zarobić pieniądze oraz w wolne weekendy poświęcić częściowo rodzinie a częściowo pisaniu swojego pierwszego zbioru opowiadańa, które wysyła z nadzieją do wydawnictw. 


Moja Walka Powieść 4. można podpisać podtytułem "walka o dorosłe życie" nie tylko w kontekście podjęcia przez Knausgarda nowej pracy, ale także inicjacji seksualnej. Poznajemy bowiem najintymniejsze sekrety i trudności towarzyszące chłopakowi podczas jego "pierwszych" razów. Długa droga prowadzi go do "sukcesu". Karl ma wiele przygód i wiele przelotnych "miłostek". Traktuje kobiety przedmiotowo po to, aby popuścić swojemu napięciu. Nie oceniam tego, bowiem w wieku lat 19-20 to zdjae się w dzisiejszych czasach w Polsce również standardowe zachowanie, nie tylko towarzyszące chłopcom. 

Pojawiają się również w tej części osoby, które już znamy z poprzednich tomów, a mianowicie członkowie rodziny chłopaka. Jego tata, mama, babcia, brat Yngve. Wszyscy oni towarzyszą mu w rodzinnej miejscowości, do której jeździ w odwiedziny i na święta. Towarzyszymy ojcu w jego "nowej" drodze życia prowadzącej do zatracenia alkoholowego, co wiemy z poprzednich tomów. Jednak dowiadujemy się również ciekawej drogi relacji ojca z nową kobietą, z którą zamieszkuje wyprowadzając się od mamy Karla Ove i Yngvara. 

Ogólnie rzecz biorąc tom 4. jest poprawny. Za mało emocji jak dla mnie, które aż się cisną podczas lektury, ale przecież tak to już jest z "Wikingami" i ich emocjonalnością. Należy dopowiedzieć sobie je indywidualnie. 

Co kto lubi, ale jak najbardziej polecam wszystkie dotychczas wydane tomy jako lekturę plażową. Może północna Norwegia zdoła nas trochę ochłodzić, przynajmniej w myślach...Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie.

Popularne

  • 1
  • 2
  • 3
Poprzedni Następny
EMIGRACJI CIĄG DALSZY

EMIGRACJI CIĄG DALSZY

Temat powraca jak bumerang wraz z dzisiejszą Rzeczpospolitą, która już a okładce powala nas liczbami

24-09-2014 Wyświetleń:48089 Blog

Czytaj więcej
3,2,1... start! to już za 3 dni

3,2,1... start! to już za 3 dni

Już za chwileczkę, już za momencik. Pogoda sprzyja więc, mam nadzieję, do zobaczenia w Darłowie? 

18-07-2014 Wyświetleń:13283 Blog

Czytaj więcej
Szwecja mówi nam precz?

Szwecja mówi nam precz?

I proszę. Nie da się inaczej. Pozostajemy w temacie emigracji i wyborów. Dziś, 2 dni po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych w Szwecji, większość przeciera oczy ze zdumienia. Oto, uważana za humanitarną...

16-09-2014 Wyświetleń:10048 Blog

Czytaj więcej
pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Valborgsmässoafton

pożegnajmy zimę w Noc Walpurgii czyli Va…

W noc z 30 kwietnia na 1 maja w Szwecji rozpalane są ogniska. Ogień skierowany jest ku niebu.

30-04-2014 Wyświetleń:8883 Blog

Czytaj więcej
Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Midsommar - najważniejsze święto w roku.

Pojutrze Szwedzi ochodzić będą Midsommar. Święto właściwie, mam wrażenie, najważniejsze. Dlaczego? 

18-06-2014 Wyświetleń:8793 Blog

Czytaj więcej

O MNIE

Z czym kojarzy Ci się Skandynawia? IKEA? Zimny klimat, zimni ludzie? VOLVO? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych północnych sąsiadach?   Chcę pokazać Wam Szwecję, ale nie taką z przewodników -  widzianą oczami...

20-02-2014 Wyświetleń:7556 Uncategorized

Czytaj więcej
komunikacja w Goeteborgu

komunikacja w Goeteborgu

Gdy wylądujecie szczęśliwie na lotnisku w Goeteborgu i wyjdziecie na zewnątrz, zobaczycie zapewne autobus pomalowany w ładną tęczę. To Wasz pierwszy cel podróży. 

11-07-2013 Wyświetleń:7513 Blog

Czytaj więcej
Oto on: Kapitan Józef Solski

Oto on: Kapitan Józef Solski

Czy wspominałam już, że marzenia się spełniają? Oto dowód. Przeczytajcie o moim spotkaniu z kapitanem Solskim, o którym pisałam czas jakiś temu tu.

19-06-2014 Wyświetleń:7504 Blog

Czytaj więcej
Påsk a polska hipokryzja

Påsk a polska hipokryzja

Szwecja jest w 65% krajem ateistycznym, Polska natomiast w 87% krajem katolickim.

16-04-2014 Wyświetleń:6936 Blog

Czytaj więcej
Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka. Powieść 1.

Karl Ove Knausgård, Min kamp, Moja walka…

Twarda oprawa i twardy język. Twarde życie. Skandynawskie, chciałoby się powiedzieć. "Min Kamp" to po norwesku " Moja walka" - to walka autora. Z życiem. 

04-06-2014 Wyświetleń:6538 Blog

Czytaj więcej
Szwedzka motoryzacja już tylko na papierze

Szwedzka motoryzacja już tylko na papier…

Szwedzkich marek nikomu nie trzeba przedstawiać. Ubieramy się przecież w Zarze i H&M, mieszkania urządzamy w marketach IKEA, Jula czy sklepach DUKA, pijemy wódkę Absolut, a gdy musimy zrobić porządek...

09-09-2014 Wyświetleń:6355 Blog

Czytaj więcej
Polak Polakowi …

Polak Polakowi …

Wiem wiem, blog ma być o Szwecji a pisze kolejny tekst o Polsce, ale to właśnie w zderzeniu z poznawaniem szwedzkiej rzeczywistości rodzą się we mnie refleksje dotyczące naszej ojczyzny...

12-09-2014 Wyświetleń:6099 Blog

Czytaj więcej